Fight Schedule

Thursday 16th July 2020

Verdejo vs Madera

The Bubble, MGM Grand, Nevada, United States
10 Rounds @ Lightweight
ESPN

Saturday 18th July 2020

Kabayel vs Lazaridis

Seebühne Elbauenpark, Sachsen-Anhalt, Germany
10 Rounds @ Heavyweight
ESPN+

Tuesday 21st July 2020

Valdez vs Velez

The Bubble, MGM Grand, Nevada, United States
10 Rounds @ Super Featherweight
ESPN

Undercard:
Berlanga vs Moon
8 Rounds @ Super Middleweight

Friday 24th July 2020

Ortiz Jr vs Vargas

Fantasy Springs Resort Casino, Indio, United States
12 Rounds @ Welterweight
DAZN

Saturday 25th July 2020

Joyce vs Wallisch

BT Sport Studio, London, United Kingdom
10 Rounds @ Heavyweight
BT Sport 1

Undercard:
Bourke vs Mahmood
10 Rounds @ Super Bantamweight

Friday 31st July 2020

Arthur vs Spelman

CBC Commonwealth Light Heavyweight Championship
BT Sport Studio, London, United Kingdom
12 Rounds @ Light Heavyweight
BT Sport 1

Saturday 1st August 2020

Eggington vs Cheeseman

Matchroom Fight Camp, Essex, United Kingdom
12 Rounds @ Super Welterweight
DAZN & Sky Sports Action

Undercard:
Wardley vs Vallily
10 Rounds @ Heavyweight
Gill vs Bellotti
12 Rounds @ Featherweight
Tennyson vs Gwynne
Vacant BBBOC British Lightweight Championship
12 Rounds @ Lightweight
Smith vs Bennett
8 Rounds @ Lightweight

Rungvisai vs Ruenroeng

Workpoint Studio, Bang Phun, Thailand
10 Rounds @ Super Flyweight

Friday 7th August 2020

Harper vs Jonas

Matchroom Fight Camp, Essex, United Kingdom
10 Rounds @ Super Featherweight
DAZN & Sky Sports Action

Undercard:
Billam Smith vs Thorley
CBC Commonwealth Cruiserweight Championship
12 Rounds @ Cruiserweight
Fowler vs Harper
12 Rounds @ Super Welterweight

Saturday 8th August 2020

Lejarraga vs Nurse

Plaza de Toros de Puerto Banus, Andalucía, Spain
10 Rounds @ Super Welterweight

Thompson vs Collazo

Mississippi Coast Convention Center, Mississippi, United States
10 Rounds @ Thompson vs Collazo
CBS Sports

Tuesday 11th August 2020

Carroll vs Hughes

LS-Live, Yorkshire, United Kingdom
10 Rounds @ Lightweight
ESPN+ & YouTube UK

Undercard:
McComb vs Ozgul
12 Rounds @ Super Lightweight

Friday 14th August 2020

Cash vs Welborn

CBC Commonwealth Middleweight Championship
Matchroom Fight Camp, Essex, United Kingdom
12 Rounds @ Middleweight
DAZN & Sky Sports Action

Undercard:
Barrett vs Donovan
12 Rounds @ Super Featherweight
Conway vs Mansouri
12 Rounds @ Super Welterweight

Saturday 15th August 2020

Martinez vs Arroyo

WBC World Flyweight Championship
Tulsa, Oklahoma, United States
12 Rounds @ Flyweight
DAZN

Undercard:
Braekhus vs McCaskill
10 Rounds @ Welterweight
Giyasov vs Rojo
10 Rounds @ Super Lightweight

Fayfer vs Papin

WoW Arena, Krasnaya Polyana, Russian Federation
12 Rounds @ Cruiserweight

Thursday 20th August 2020

Sharp vs Ofori

BT Sport Studio, London, United Kingdom
10 Rounds @ Super Featherweight
BT Sport 1

Undercard:
Williamson vs McGurk
10 Rounds @ Super Welterweight

Friday 21st August 2020

Magramo vs Nakatani

Vacant WBO World Flyweight Championship
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
12 Rounds @ Flyweight

Martinez vs Fandino

Torrelavega, Cantabria, Spain
10 Rounds @ Middleweight

Undercard:
Martinez vs Gamez
8 Rounds @ Featherweight

Saturday 22nd August 2020

Whyte vs Povetkin

WBC World Heavyweight Championship
Matchroom Fight Camp, Essex, United Kingdom
12 Rounds @ Heavyweight
DAZN & Sky Box Office HD

Undercard:
Johnson vs Mikhalkin
12 Rounds @ Light Heavyweight
Taylor vs Persoon
10 Rounds @ Lightweight
Clay vs Kongo
10 Rounds @ Welterweight
Taylor vs Serrano
10 Rounds @ Lightweight
Bakole vs Kuzmin
10 Rounds @ Heavyweight

Tuesday 25th August 2020

Crocker vs Greene

LS-Live, Yorkshire, United Kingdom
10 Rounds @ Welterweight
ESPN+ & YouTube UK

Undercard:
McGregor vs Walker
12 Rounds @ Super Bantamweight

Wednesday 26th August 2020

Horn vs Tszyu

Queensland Country Bank Stadium, Queensland, Australia
12 Rounds @ Super Welterweight

Friday 28th August 2020

Linares vs Fortuna

Fantasy Springs Casino, California, United States
12 Rounds @ Lightweight
DAZN

Culcay vs Baraou

Havelstudios, Berlin, Germany
12 Rounds @ Super Welterweight

Undercard:
Saidi vs Feigenbutz
12 Rounds @ Middleweight

Saturday 29th August 2020

Dubois vs Pfeifer

BT Sport Studio, London, United Kingdom
12 Rounds @ Heavyweight
BT Sport 1

Undercard:
Maxwell vs Hughes
10 Rounds @ Super Lightweight
Edwards vs Essomba
10 Rounds @ Super Flyweight

Tuesday 1st September 2020

Bowes vs Brown

CBC Commonwealth Super Lightweight Championship
Vacant BBBOC British Super Lightweight Championship
LS-Live, Yorkshire, United Kingdom
12 Rounds @ Super Lightweight
ESPN+ & YouTube UK

Undercard:
Azeez vs Sterling
10 Rounds @ Light Heavyweight

Saturday 3rd October 2020

Selby vs Kambosos Jnr

Motorpoint Arena, Wales, United Kingdom
12 Rounds @ Lightweight
DAZN & Sky Sports Action

Saturday 17th October 2020

Ritson vs Vazquez

Newcastle Arena, Tyne and Wear, United Kingdom
12 Rounds @ Super Lightweight
DAZN & Sky Sports Action

Undercard:
Peres vs Marshall
10 Rounds @ Light Heavyweight

Schedule Powered By Boxing Schedule